Objavte lety za najlepšie ceny

Sýria Deir ez-Zor

Letenka Sýria Deir ez-Zor


Po mnoho rokov bola Sýria v centre pozornosti svetovej verejnosti kvôli občianskej vojne, ktorá násilne zmenila priebeh tejto krajiny. Väčšina z nás si nepamätá na obdobie, kedy by Sýria nebola terčom intenzívnej medzinárodnej pozornosti. Práve naopak, napätie stále pretrváva a mnohí z nás sa boja cestovať do tejto krajiny. Napriek tomu existujú miesta, ktoré stojí určite za to vidieť, a ak si ochotný riskovať, cesta do Sýrie môže byť veľmi zaujímavým zážitkom.

Jedným z týchto miest je aj mesto Deir ez-Zor, ktoré leží na východe Sýrie. Nachádza sa na brehoch rieky Eufrat, ktorá má tu svoje pôvody. V minulosti to bolo dôležité obchodné centrum tzv. hedžebského krajiny, čo dokazuje pestrá architektúra mesta. Najväčšou dominantou mesta je hrad, ktorý bol postavený Arabmi v 8. storočí našej éry. Dnes už sa z jeho majestátnosti môžeme obdivovať len zrúcaniny.

Ak si vyberiete Deir ez-Zor ako svoj cieľ, budete musieť počítať s tým, že cesta do tejto krajiny nie je úplne jednoduchá. Základom je samozrejme letenka. Odporúčam Vám vyhľadať ponuku na letenky čo najskôr, najlepšie mesiace dopredu, aby ste si zabezpečili výhodnú cenu. Deir ez-Zor má malé letisko, ktoré sa nachádza asi 5 km od mesta, a k dispozícii sú z neho pravidelné lety do Damasku.

Po prílete do Deir ez-Zor Vás čaká prekvapenie. Mesto je prepletené hustou sieťou kamenných a múrov, ktoré majú špecifický tvar. Tieto zachytávajú tien a utlmujú horúce slnečné lúče, čím poskytujú chládok. Ulicami sa pohybujú farmári so svojimi traktormi, dievčatá s košíkmi plnými ovocia a zeleniny a obyvatelia mesta, ktorí sa snažia žiť normálne aj napriek ťažkému obdobiu v krajine.

Deir ez-Zor je takisto známe svojou vegetáciou. Okolie mesta je prevažne suché a púštna krajina, ale nachádza sa tu aj poľnohospodárska oblasť, ktorá oblieka okolité kopce. Zelené terasy sú tvorené nízkymi záhradami, ktoré sú pestované v suchom počasí a nie sú zalievané vodou, ale koreňmi, ktoré drobné kroky, zvieratá a vtáky držia v fúznom sväte. Hlavným obdobím pestovania sú jari a jesene, v lete sú terasy opustené a skrátka všetko spí.

Mesto leží na brehu rieky Eufrat – v tejto oblasti je to jedna z najväčších riek na Blízkom Východe. Voda v nej je modrastá, jemná a priam lákavá. Preto sa letní návštevníci do mesta vydávajú najmä za ochladením v rieke. Tu môžete plávať alebo si len tak sedieť na brehu a pozorovať miestne rybárske lode. Niektorí ľudia na obzore vidia aj pohorie Abu Khashab, ktoré môže byť nádherným pozadím na fotografie z mesta.

Sýria je krajina, ktorá kedysi lákala turistov, no súčasná situácia v krajine môže byť pre niektorých turistov odradzujúca. Deir ez-Zor je ale skvostom medzi sýrskymi mestami, ktoré má vo svojich uliciach skryté poklady a jeho návštevu doporučujú aj samotní obyvatelia. Preto, ak si chcete pozrieť niečo netradičné a máte chuť na dobrodružstvo, môžete zvážiť aj túto destináciu. Len nezabudnite byť opatrný a sledovať aktuálne informácie o bezpečnosti.


Najčastejšie otázky a odpovede Sýria Deir ez-Zor


Q: Čo sa stalo v Deir ez-Zore v Sýrii?
A: Deir ez-Zore je východné mesto v Sýrii, ktoré bolo kontrolované Islamským štátom (ISIS) počas vojny v Sýrii. V roku 2017 sa mesto dostalo do správy sýrskej armády po bojoch a obliehaní.

Q: Koľko ľudí bolo zabitých v Deir ez-Zore?
A: Hlásia sa odhadom tisícky ľudí zabitých v priebehu vojny a násilí v Deir ez-Zore, avšak presné čísla zostávajú nezistené.

Q: Aké bolo mesto Deir ez-Zore pred vojnou?
A: Deir ez-Zore bolo pôvodne prosperujúcim priemyselným mestom a významným obchodným centrom. Bolo známe svojimi ropnými poliami a výrobou granátových jabĺk.

Q: Čo sa stalo s civilistami v Deir ez-Zore počas vojny?
A: Civilisti v Deir ez-Zore boli silne postihnutí vojnou a násilím. Mnoho z nich bolo zabité alebo zranené. Boli obkľúčení a často nemali prístup k potrebným zdrojom a liekom.

Q: Aká je súčasná situácia v Deir ez-Zore?
A: Sýrska armáda v súčasnosti kontroluje mesto Deir ez-Zore. Vojna v Sýrii však stále pokračuje, preto tam zostáva veľa neistoty a nestability. Mnoho civilistov continue žije s veľkými ťažkosťami a chudobou.


Dovolenka Sýria Deir ez-Zor


Bohužiaľ, ako som umele inteligentný asistent, nemám prístup k aktuálnemu stavu v Sýrii a ani by som Vám nemal odporúčať cestu do tejto oblasti. Situácia tam je v posledných rokoch veľmi nestabilná a plná konfliktov. Pre svoje bezpečie, odporúčam skôr vyhľadať inú dovolenku v stabilnejšom prostredí.


Počasie Sýria Deir ez-Zor


Deir ez-Zor je mesto v Sýrii nachádzajúce sa na východe krajiny, pri sútoku riek Euphrates a Khabur. Toto mesto, tak ako celá oblasť okolo neho, nie je v súčasnosti len turistickým rajom, ale aj miestom nesmiernych bojov a zničenia, ktoré priniesli konflikty v Sýrii. Produkcia ropy v oblasti a strategická poloha Deir ez-Zor znamenajú, že je to miesto, ktoré sa stalo terčom silného vplyvu zahraničných síl a teroristickej skupiny ISIS.

Počasie v Deir ez-Zor sa výrazne líši podľa ročného obdobia. Letné mesiace sú veľmi horúce a suché, s priemernými teplotami, ktoré sa pohybujú okolo 40 °C. V zime sú teploty o niečo nižšie, ale stále ešte príjemne teplé, s priemernými teplotami okolo 20 °C. V oblasti padá pomerne málo zrážok, avšak keďže Deir ez-Zor sa nachádza pri riekach Euphrates a Khabur, môžu sa tu vyskytnúť periodické záplavy.

V posledných rokoch boli pre oblasť Deir ez-Zor následky neľahkých podmienok v oveľa väčšej miere než počasie. V priebehu konfliktov ISIS zničili mnoho infraštruktúry a priemyselných zariadení, zatiaľ čo bombardovania zo vzduchu a zeme napáchali rozsiahle materiálne škody. Životy všetkých občanov boli zmenené, a každodenný boj s nedostatkom potravín, vody a zdravotnej starostlivosti sa stal realitou pre väčšinu ľudí v oblasti.

V súčasnosti sa Deir ez-Zor nachádza vo fáze rekonštrukcie, a sú tu znovu otvorené niektoré cezhraničné trasy, aby sa umožnilo ľuďom hladké prechádzanie. Avšak ešte stále pretrvávajú konflikty a rýchle zlepšenie situácie môže trvať dlhý čas.

Významné úsilie zahraničných organizácií sa usiluje pomôcť ľuďom v Deir ez-Zor zabezpečením niektorých základných zdrojov a poskytnutím pomoci pri rekonštrukcii oblasti. Dúfame, že sa veci čoskoro zlepšia pre oblast a jej obyvateľov a že sa môžu opäť pohnúť vpred a začať s budovaním lepšej budúcnosti.


Ubytovanie Sýria Deir ez-Zor


Sýria sa v súčasnosti stretáva s mnohými výzvami a jednou z nich je tiež problematika ubytovania. Toto tedrové mesto Deir ez-Zor sa však ukazuje ako skvelá možnosť, kde môžu turisti zažiť kus histórie a zároveň si užiť príjemné ubytovanie.

Deir ez-Zor, hlavné mesto rovnomenného guvernorátu, leží východnej Sýrii a je známe pre svoje bohaté kultúrne dedičstvo a krásne historické pamiatky. Po dlhých obdobiach vojen a konfliktov v tejto krajine, sa však turistický ruch v Deir ez-Zor značne upokojil. Dnes je však mesto bezpečnejšie a práve to mnohých turistov láka.

Ubytovanie v Deir ez-Zor

Pre tých, ktorí chcú v meste zostávať niekoľko dní, sú k dispozícii viaceré hotely a hostely. Pri výbere si môžu turisti vybrať z rozličných typov ubytovania a štýlov. V mnohých hotely sa nachádza bezplatné Wi-Fi pripojenie a klimatizácia, čo je v tejto horúcej sýrskej oblasti nevyhnutnosťou.

Jednou z najlepších možností ubytovania v Deir ez-Zor môže byť hotel Misak al Masih. Nachádza sa v centre mesta a ponúka prelomový pohľad na Európu. Hostie si môžu vybrať zo širokej škály izieb a apartmánov, z ktorých každý je zariadený v tradičnom štýle s klimatizáciou. Hotel je okúzľujúci kútik s plážou. Návštevníci môžu zažiť atmosféru miestnych zvyklostí a zároveň podnikať výlety do okolia.

Ďalšou možnosťou je hotel Deir Al Watan, ktorý je umiestnený v obchodnej štvrti. Ponúka pohodlné a zdobné izby s možnosťou využitia súkromnej sprchy a balkónu. Hotel má aj gastro-štýlový kaviareň, kde môžu hostia ochutnať miestne lahôdky a kávu.

Vzhľadom na to, že každý hotel má svoje vlastné špecifické prednosti, turisti sa môžu rozhodnúť pre taký, ktorý bude vyhovovať ich individuálnym požiadavkám.

Objavovanie mesta

Sólo turisti alebo skupiny môžu v Deir ez-Zor prežiť toľko času, koľko chcú, aby si mohli užiť atmosféru mesta a jeho okolia. Množstvo pamiatok a kultúrne bohatstvo ponúkajú návštevníkom úžasné zážitky.

Je možné navštíviť múzeum Deir ez-Zor a vidieť mnoho staršieho umenia a iné historické artefakty. Druhou najväčšou atrakciou je pevnosť Deir Ez-Zor, ktorá bola postavená v 13. storočí a je známe ako veliteľstvo Aramejčanov.

Mimo mesta sa turisti môžu vydať po rieke Eufrat až do starodávneho mesta Mari, ktoré bolo významnou archeologickou náleziskom a kde môžu vidieť mnoho archeologických klenôt.

Deir ez-Zor je pre turistov ideálnym miestom pre objavovanie jedinečnej kultúry Sýrie. Toto mesto ponúka nielen úžasné zážitky, ale aj kvalitné a pohodlné ubytovanie pre všetkých návštevníkov.


Garantovaná najnižšia cena

99 percent uspokojených klientov

Najširšia internetová ponuka letov

Najvýhodnejšie lety do všetkých kútov sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Zistiť letenky