Objavte lety za najlepšie ceny

Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)

Počasie Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina so zaujímavou históriou, kultúrou a tiež fascinujúcim počasím. Najznámejším miestom v Iráne sú ruiny mesta Persepolis, ktoré sú tiež známe pod názvom Takht-e Jamšid. Táto lokalita je často navštevovaná turistami z celého sveta nielen pre svoju históriu, ale aj pre svoje jedinečné počasie.

Persepolis sa nachádza v južnej časti Iránu, v provincii Fars, kde je typické suché a horúce podnebie. Toto podnebie býva veľmi príťažlivé pre turistov, ktorí sa radi vyhýbajú zimným obdobiam a vyberajú si exotické destinácie s teplým počasím.

V lete môžu teploty dosiahnuť až 50 °C, takže návštevníci by mali byť pripravení na horúce a suché počasie. Môže sa vyskytnúť aj krátka sezónna búrka, ale to nie je bežné. Väčšina dní je slnečných a jasných, čo je veľmi príjemné pre turistov, ktorí sa chcú prechádzať po rušných uliciach, alebo preskúmať pamiatky a historické miesta.

V zime sa tu teploty pohybujú v rozmedzí od 0 až do 20 °C. V tejto dobe tu máte väčšiu šancu na búrky a silné ocelia, čo znemožňuje turistom plné využitie všetkých atrakcií a miest, ktoré Persepolis ponúka. Keďže v tomto období nie je moc turistov, môžete vidieť Persepolis v pokojnejších podmienkach.

Celkovo je takéto počasie vhodné pre turistov, ktorí by si radi užili splnenie svojich cestovateľských snov v Persepolise. Tí, ktorí sa chcú vyhnúť horúcim teplotám, by mali plánovať svoju návštevu na jeseň alebo skorú jar, kedy sú teploty menej horúce a podmienky sú príjemnejšie.

V závislosti od toho, kedy si turisti naplánujú svoju návštevu, však musia byť pripravení na rôzne počasie. Ak sa nechystajú na horúce počasie, môžu sa stretnúť s búrkami a silnými vetrami. Pokiaľ však plánujú svoju návštevu dobre, budú môcť vidieť Persepolis v najlepšom svetle, čo bude nepochybne nezabudnuteľným zážitkom.


Najčastejšie otázky a odpovede Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


1. Čo je Persepolis?

Persepolis je historická lokalita, nachádzajúca sa v Iráne. Je to staroveké miesto, ktoré bolo kedysi hlavným mestom Peržskej ríše.

2. Kde sa nachádza Persepolis?

Persepolis sa nachádza v južnej časti Iránu, v provincii Fars. Konkrétne sa nachádza asi 60 km severne od mesta Šíráz.

3. Aké je vstupné do Persepolis?

Vstupné do Persepolis závisí od obdobia a valuty. V roku 2021 sa vstupné pohybuje od 200 000 do 500 000 iránskych rijálov (asi 4,50 až 9,50 eur).

4. Aké sú otváracie hodiny v Persepolis?

Persepolis je otvorený každý deň, okrem piatkov, kedy je to posvätný deň pre moslimov. Otváracie hodiny sa líšia v závislosti na ročnom období: v zime od 8:00 do 17:00, v lete od 8:00 do 18:30.

5. Kto založil Persepolis?

Persepolis založil veľký perzský kráľ Darius I. v 6. storočí pred naším letopočtom. Bolo to hlavné mesto Peržskej ríše a sídlo perzských kráľov.

6. Čo sa môže vidieť v Persepolis?

V Persepolis je možné vidieť množstvo pozostatkov starovekých palácov, chrámov a iných budov. Najznámejšie sú chrám Apadany, palác Tachara a palác 100 slonov. Na mieste sú aj mnohé sochy a reliéfy.

7. Je potrebné si objednať prehliadku v Persepolis?

Nie, nie je to potrebné. Návštevníci si môžu Persepolis prehliadnuť sami, ale môže byť užitočné mať s sebou sprievodcu, ktorý môže poskytnúť viac informácií o histórii a architektúre miesta.

8. Aké sú možnosti dopravy do Persepolis?

Do Persepolis sa dá dostať taxíkom, či už s vodičom, alebo bez neho. Tiež sa dá využiť miestna hromadná doprava. V šíršom okolí mesta je potrebné ísť pešo.

9. Čo si treba obliecť do Persepolis?

V Persepolis je dôležité obliecť sa slušne a pokryť ramená a kolená. Nie je vhodné nosiť veľmi krátke alebo príliš tesné oblečenie.

10. Je v Persepolis povolené fotografovanie?

Fotografovanie v Persepolis je povolené, ale niektoré časti sú vyčlenené pre fotografovanie len s povolením. Je dôležité sa informovať o miestach, kde je fotografovanie zakázané. Niektoré miesta sú chránené a fotografovanie na nich môže byť zakázané.


Dovolenka Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina, ktorá je plná tajomstva, kultúry a histórie. Jeho architektonické zázraky pripomínajú hlbokú civilizáciu, ktorá existuje už tisíce rokov. Preto ak plánujete dovolenku spojenú s kultúrou a históriou, mali by ste navštíviť Persepolis v Iráne.

Persepolis, známy tiež ako Takht-e Jamšid, je archeologické miesto na juhu Iránu. Bola to raz hlavné mesto a centrum Peršínskeho impéria, ktoré bolo postavené za vlády Kýrosa Veľkého v roku 550 pred naším letopočtom. V priebehu času bolo niekoľkokrát prestavané a rozšírené až do svojej plnej podoby za vlády Dária I. v 518 pred naším letopočtom.

Persepolis je známy svojou architektúrou, ktorá v sebe spája čistý perský štýl so zdobením, ktorého sa používajú prvky súvisiace s rôznymi regiónmi. Budovy sú vyrobené z pieskovca a boli vyzdobené sochami z masy, ktoré spomínajú na históriu a mytológiu Peršínskeho impéria.

Medzi najznámejšie miesta, ktoré si môžete pozrieť v Persepolis, patrí spojenú budova Apadana, ktorá bola postavená ako kráľovský palác. Jeho veľkolepé slúchadlo a vysoké schody sú len niektoré z mnohých architektonických záhad, ktoré Persepolis ponúka.

Persepolis je aj považované za jedno z najvýznamnejších miest v histórii Iránu, pretože to bolo miesto, kde sa stretli rôzne kultúry a národy, čo viedlo k množstvu politických a kultúrnych interakcií. Vďaka svojej hodnote pre iránsku spoločnosť bola Persepolis zahrnutý do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1979.

Okrem Persepolis môžete v Iráne nájsť množstvo ďalších historických miest, ktoré stoja za návštevu, ako sú napríklad staroveké mesto Pasargadae, archeologické miesto Kermánšáh a šahovský palác v Teheráne.

Návšteva Persepolisu v Iráne je jedinečný zážitok, ktorý vám umožní objaviť históriu a kultúru krajiny. Vzhľadom na svoju významnosť pre Irán, je to miesto, ktoré človek určite nechce vynechať. Ak teda plánujete dovolenku spojenú s históriou a kultúrou, Persepolis v Iráne je miesto, ktoré by ste určite mali navštíviť.


Ubytovanie Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina s bohatou históriou a kultúrou. Jedným z najkrajších a najnavštevovanejších miest v krajine je Persepolis (Takht-e Jamšid), kde môžete nájsť množstvo starovekých pamiatok a monumentov.

Ak sa rozhodnete navštíviť toto miesto, budete potrebovať ubytovanie. Našťastie, v okolí Persepolisu je k dispozícii niekoľko možností ubytovania. Medzi najpopulárnejšie patrí ubytovanie v hoteloch, ale môžete si zvoliť aj ubytovanie v súkromných domoch alebo campingu.

Ak hľadáte luxusné ubytovanie, môžete si zvoliť z niekoľkých hotelov v okolí Persepolisu. Hotely ponúkajú vysokú kvalitu ubytovania, súčasne však aj vysoké ceny. Medzi tých najlepších patria Azadi Hotel neďaleko Persepolisu a Shiraz Park Hotel, ktorý je ďalej od miesta.

Ak chcete skúsiť niečo iné, môžete sa rozhodnúť aj pre ubytovanie v tradičných súkromných domoch. Tieto súkromné domy sú zvyčajne veľmi dobre zariadené, ale stále udržujú autentickú iránsku atmosféru. Medzi najlepšie patrí Bateh Guesthouse a Persepolis Lodge.

V prípade, že chcete zažiť prírodu a pobyt v kempingu, môžete si zvoliť kemp v blízkosti mesta Marvdasht, ktorý ponúka veľké priestory pre stany aj karavany. Kemp je vhodný pre turistov, ktorí sa chcú vyhnúť veľkým mestám a zažiť prírodu na vlastnej koži.

Ak hľadáte ubytovanie v blízkosti Persepolisu, je dôležité vedieť, že najlepšie miesta sú často obsadené a je potrebné sa na ubytovanie objednať vopred. Preto, ak plánujete navštíviť Persepolis, odporúčame si zabezpečiť ubytovanie hneď po rezervácii letenky alebo iného dopravného prostriedku.

V každom prípade, bez ohľadu na to, kde sa rozhodnete ostať, budete mať k dispozícii množstvo pamiatok a miest na objavovanie v okolí Persepolisu. Bude to pre vás skutočne úžasné a nezabudnuteľné dobrodružstvo, ktoré by ste nemali premeškať.


Letenka Irán Persepolis (Takht-e Jamšid)


Irán je krajina s bohatou históriou a kultúrou, a takto by sa dala opísať aj Persepolis (známe aj ako Takht-e Jamšid). Persepolis je antičké mesto, ktoré sa nachádza vo vrchovinách Iránu a založili ho Peržania v 6. storočí pred n.l.

Persepolis bol kedysi hlavným mesto Peršskej ríše a jedným z najdôležitejších miest v celej Ázii. Dnes je tento pôsobivý národný park chránený UNESCO a je považovaný za jedno z najvýznamnejších miest v dávnej histórii Perzie.

Väčšina návštevníkov sa do Persepolisu dostane letecky. Letenka z Európy trvá približne 5 hodín. Najbližšie letiská sú v Shiraze alebo v Isfaháne. Cesta z hlavného mesta Teheránu trvá približne 8 hodín autom.

Persepolis je veľmi dobre zachovaný a okrem architektonických pamiatok sú tu aj ukážky drevorezby a mozaiky. Návštevníci sa môžu prechádzať pozdĺž múrov a navštíviť paláce, kde niekdajší králi hostili svojich hostí. Z vrcholu kopca, kde sa nachádza Persepolis, môžete vidieť široké roviny plné rýžovísk a ovocných sadov.

Pre návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o históriu, kultúru a architektúru, je Persepolis jednou z kľúčových zastávok na trase po Iráne. Ľudia, ktorí cestujú do tejto krajiny, by si tento historický skvost nemali nechať ujsť.


Garantovaná najnižšia cena

99 percent uspokojených klientov

Najširšia internetová ponuka letov

Najvýhodnejšie lety do všetkých kútov sveta

Obstarajte si najvýhodnejšie letenky do miest, ktoré vás očaria krásou či nezvyklosťou.

Zistiť letenky